Ekonomiye ilk çeyrek kaynağı 1.5 trilyon TL

Yapı Kredi, 80. yıl dönümünü kutladığı 2024 yılının ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisine 1.5 trilyon liralık kaynak sağladığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre yılın ilk çeyreğinde toplam nakdi kredi hacmi, 2023 yıl sonuna göre yüzde 17’lik artışla 1.1 trilyon liraya yükselen bankanın aktif büyüklüğü ise 2.1 trilyon liraya ulaştı.

Toplam müşteri mevduat hacmini 2023 yıl sonundan bu yana yüzde 12 artışla 1.2 trilyon liraya yükselten Yapı Kredi’nin, öz kaynak kârlılığı da yüzde 23.2 olarak gerçekleşti.

Yapı Kredi’nin 2024 yılına güçlü bir başlangıç yaptığını belirten Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, “Kuruluş felsefemiz ve kurum kültürümüz doğrultusunda 80. yılımızda da ülkemiz ekonomisine kararlılıkla değer katmaya devam ediyoruz. Her türlü ekonomik koşulda, uzun yıllara dayanan tecrübemiz ve güçlü finansal duruşumuzla tüm müşterilerimizin yanında olarak ülkemiz ekonomisinin sürdürülebilir gelişimini destekliyoruz. Bu çerçevede 2024’ün ilk çeyreğinde ekonomimize sağladığımız 1.5 trilyon liralık kaynak, her bir paydaşımız için uzun dönemli değer yaratma bakış açımızın en önemli göstergesi” dedi.

Türk ekonomisine güven

Yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdikleri uluslararası işlemler ile hem Yapı Kredi’ye hem de ülkemiz ekonomisine duyulan güveni bir kez daha teyit etmenin gururunu yaşadıklarını belirten Gökhan Erün, şunları söyledi:

“Yılın hemen başında sağlıklı bilanço yapımızı daha da iyileştirmek adına başarıyla tamamladığımız 650 milyon dolarlık sermaye benzeri tahvil ihracına, yurt dışı yatırımcılardan 2.4 milyar doların üzerinde talep geldi. Yine yılın ilk çeyreğinde talep toplama sürecini gerçekleştirdiğimiz 500 milyon dolarlık ilave ana sermayeye dahil edilebilir borçlanma aracı ihracımızda da yoğun bir talep ile karşılaştık. Tüm bu işlemlerle birlikte son 8 ayda yurt dışı piyasalarından 2 milyar dolarlık fonlama sağlamış olduk. Uluslararası işlemlerimize gösterilen bu yüksek ilgi ile ekonomimize ve bankamıza duyulan güveni bir kez daha ortaya koymuş olmanın gururunu yaşadık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x